ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ , ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ…

ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ତଥା ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଦେଶର 15 ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଛନ୍ତି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆଦିବାସୀ ତଥା ଦ୍ୱିତୀୟ ମହିଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗଣନାରେ ଏନଡିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ତୃତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ଗଣନାରେ ୟୁପିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯଶୱନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇଛି |

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଚୁ ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ଏବଂ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁବିଧା ଅଛି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦରମା ଦିଆଯାଇଛି ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ କଣ କଣ ସବୁ ସୁବିଧା ପାଇବେ ସେ କେଉଁଠି ରହିବେ ଏବଂ ମାସକୁ କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଇବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ |

ତେବେ ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଆନ୍ତି ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ରହିବା ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମାଗଣା ରୋମିଂ ସୁବିଧା ମାଗଣା ଘରୋଇ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

ରାଇସିନା ପାହାଡରେ ନିର୍ମିତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଜୁଲାଇ 25 ରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିବା ପରେ ସେଠାରେ ଅଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଛି ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଭବନରେ ସମୁଦାୟ 340 ରୁମ୍ ଅଛି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କର 5 ଜଣଙ୍କର ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ 200 ଲୋକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି | ଦ୍ର

Leave a Reply

Your email address will not be published.