ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର Modi ଙ୍କର ଗୋଟେ ଦିନର ଖାଇବା ଖର୍ଚ କେତେ ଟଙ୍କା ଓ ସେ ପଇସା କିଏ ଦିଅନ୍ତି ? ଦେଖନ୍ତୁ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତରେ କେତେ କାମ କରନ୍ତି, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାତିରେ ବହୁତ କମ୍ ନିଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯଥାସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ପିଏମ ମୋଦୀ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂରଣ କରନ୍ତି। ଏହା କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଶକ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ | ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କର ଦିନର ଭୋଜନର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯଦି ଆମେ ଆରଟିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଖୋଜାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ବିଚାର କରିବା, ତେବେ ମୋଦୀ ନିଜେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ | ଏବଂ ଏସବୁ ପାଇଁ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ |

ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ମୋଦୀ ନିଜେ ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି, ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗୋଟିଏ ବି ଛୁଟି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିବୁ ଯେ ମୋଦୀ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନିଜେ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି PMO ର ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ତଦାରଖ କରାଯାଏ | ତେବେ ଆରଟିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଦୀ ଖୋଜୁଥିବା ଏହି ସୂଚନା କାହା ସହ ସେୟାର କରାଯାଇ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟ, ଡିଗ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଏହା ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ କରାଯାଇଛି।

ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ସମାନ କଥା କୁହନ୍ତୁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଳଖିଆରେ କିଛି ହାଲୁକା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଥାପାଲା, ଧୋକଲା କିମ୍ବା ପୋହା, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ 50 ରୁ 60. ଅପରାହ୍ନରେ ମୋଦୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ 50 ରୁ ₹ 60 ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ସେହିଭଳି ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରୁଟି, ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ ଦହି ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯାହା 100 ରୁ 200 ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ। 1 ଦିନିଆ ଭୋଜନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ₹ 400 ରୁ ₹ 500 ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଟେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.