ହରିଦ୍ୱାର ଆସିଲେ ବାବନ ଭଗବାନ, ଲମ୍ବ 18 ଇଞ୍ଚ ବୟସ 55 ବର୍ଷ, ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଲାଗିଛି ଭିଡ଼, ଦେଖନ୍ତୁ ଜୀବନ ଧନ୍ୟ ହୋଇଯିବ

ହରିଦ୍ୱାର, ଯାହା ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରକୃତରେ ଧର୍ମ, ବିଶ୍ୱାସ , ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସାଧୁ, ନାଗା ସାଧୁ ଏବଂ ଆଖଡା, ତମ୍ବୁ ଏବଂ ଆଖରା, ନାଗା ସାଧୁ ତଥା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସାଧୁମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ହରିଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅବସ୍ଥା ସେହି ସମୟରେ, ଜଣେ ସାଧୁ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଯିଏ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାର ନାମ ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ନନ୍ଦା |

ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ନନ୍ଦା ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁ ଟାଣୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଯେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ନାଗା ମାଙ୍କଡ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଦୁଖା ହରନ୍ ଜୁନା ଆଖାରାର କ୍ୟାଣ୍ଟନମେଣ୍ଟ ନିକଟରେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ରହିଛନ୍ତି |

ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ନନ୍ଦା, 55 ବର୍ଷ, ଉଚ୍ଚତା 18 ଇଞ୍ଚ ଏବଂ ଓଜନ 50 କିଲୋ, ଉଚ୍ଚତା କମ୍ ଥିବାରୁ ସେ ଚାଲିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଏବଂ ଦୈନିକ କର୍ମ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କରିବାକୁ ପଡେ ଏବଂ କେବଳ କ୍ଷୀର ଏବଂ ରୁଟି ଖାଏ କିନ୍ତୁ ଗୀତ କରେ | ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ସହିତ ଭଜନ, ସୂଚନା ପାଇଁ ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେ ମୂଳତ ଜାନସୀ ଏବଂ ସେ ହରିଦ୍ୱାରର କୁମ୍ବ 2010 ରେ ଜୁନା ଆରେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

ଏହା ପରେ ସେ ନାଗା ମାଙ୍କଡ଼ର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନାଗା ମାଙ୍କଡ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପୃଥକ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ନନ୍ଦ ମହାରାଜ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତିଭାବରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। “ଆମର ନାମ ନାରାୟଣ ନନ୍ଦ ବାୱନ ଭଗବାନ୍। ଆମେ ଜୁନାଗଡର ନାଗା ବାବା | 2010 ରେ, ଯେତେବେଳେ କୁମ୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଆମେ ନାଗା ହୋଇଗଲୁ | ମୁଁ ଜାନସୀରୁ ଆସିଛି |

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ବାଲିଆ ଜିଲ୍ଲାର ମୋର ଗୁରୁ ନିକଟରେ ବାସ କରୁଛୁ। ଆମର ଗୁରୁଜୀଙ୍କ ନାମ ଗଙ୍ଗା ନନ୍ଦ ଦାସ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ନନ୍ଦଜୀଙ୍କ ଗୁରୁ ଆନନ୍ଦ ଗିରି” ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆନନ୍ଦ ଗିରିଙ୍କ ଗୁରୁଙ୍କ ନାମ ହରି ଗିରି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.